Skip to content

161 Franklin Blvd

Somerset, NJ 08873

Built 1974

Last Sale Price
$224,000
Last Sale Date
Dec 6, 2002

Property Information

Block241.01
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8103

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,710
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,400
44%
Improvement Value:$249,200
56%
Total Assessment$446,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,703-1.3%
2024$6,788+1.4%
2023$6,696+5.4%
2022$6,356+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$224,000

To:

Sq Ft1,710DeedBook 5265, Page 1374

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1842, Page 890

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 1818, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1974

Property Sale

Sale
$31,990
DeedBook 1264, Page 612