Skip to content

78 Donald Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1972

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Apr 17, 2017

Property Information

Block241.01
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8103

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,635
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,700
47%
Improvement Value:$244,100
53%
Total Assessment$459,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,973-0.9%
2024$7,036+2.6%
2023$6,859+6.1%
2022$6,465+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000

From:

To:

Sq Ft1,635DeedBook 6966, Page 3308Recorded6/15/2017

Property Sale

Sale
$46,500
DeedBook 1300, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1972