Skip to content

211 Highland Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1972

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 28, 2023

Property Information

Block241.01
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8103

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,647
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$204,800
45%
Improvement Value:$250,200
55%
Total Assessment$455,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,851+2.6%
2024$6,676+2.0%
2023$6,542+5.9%
2022$6,176+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,647DeedBook 7495, Page 348Recorded3/1/2023

Property Sale

Sale
$31,990
DeedBook 1266, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1972