Skip to content

179 Franklin Blvd

Somerset, NJ 08873

Built 1972

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block241.01
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8103

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,635
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,400
45%
Improvement Value:$245,800
55%
Total Assessment$443,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,661-1.2%
2024$6,743+1.5%
2023$6,645+5.4%
2022$6,303+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,635DeedBook 6727, Page 251Recorded7/8/2014

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1337, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1972