Skip to content

26 Rodney Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1959

Last Sale Date
Sep 9, 2054

Property Information

Block249
Lot38
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8103

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage988
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$252,300
61%
Improvement Value:$162,700
39%
Total Assessment$415,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,106-0.4%
2024$6,132+8.2%
2023$5,668+3.2%
2022$5,491+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$276,000

To: Quick, Sandra

Sq Ft988DeedBook 6123, Page 1896

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 6070, Page 3072

Property Sale

SaleMulti
$136,900
DeedBook 2227, Page 533

Property Built

Built

Year Built: 1959