Skip to content

33 Rodney Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Sep 21, 2022

Property Information

Block250
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8103

Building Details

Building Class17
Description1SB 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,914
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$257,500
43%
Improvement Value:$347,600
57%
Total Assessment$605,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,505-2.1%
2024$8,687+0.9%
2023$8,606+1.2%
2022$8,503+1.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$390,000

To: Espinal-Lee, Richard F

Sq Ft1,914DeedBook 7471, Page 2060Recorded9/26/2022

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 1477, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 1965