Skip to content

7 Neuville Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1970

Last Sale Price
$61,000
Last Sale Date
Nov 27, 1974

Property Information

Block259
Lot49
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8202

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,357
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$292,200
45%
Improvement Value:$361,200
55%
Total Assessment$653,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,028+8.3%
2024$9,258+6.8%
2023$8,668-0.3%
2022$8,694-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$61,000

To:

Sq Ft2,357DeedBook 1307, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1970