Skip to content

4 Old Lane Highwood

Somerset, NJ 08873

Built 1955

Last Sale Date
Jul 14, 2067

Property Information

Block259
Lot57
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8202

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,762
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$310,900
54%
Improvement Value:$267,800
46%
Total Assessment$578,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,003+10.8%
2024$8,123+14.3%
2023$7,104+0.6%
2022$7,060-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,762DeedBook 7110, Page 3804Recorded4/12/2019

Property Sale

Sale
$279,900
DeedBook 5297, Page 2299

Property Built

Built

Year Built: 1955