Skip to content

8 Old Lane Highwood

Somerset, NJ 08873

Built 1850

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 1996

Property Information

Block259
Lot59
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8202

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,202
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$315,200
66%
Improvement Value:$158,800
34%
Total Assessment$474,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,723+14.9%
2024$6,720+22.4%
2023$5,492+1.6%
2022$5,406-1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1850