Skip to content

11 Highwood Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1953

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 4, 2013

Property Information

Block259
Lot67.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8203

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,801
Acreage2.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$366,600
58%
Improvement Value:$260,900
42%
Total Assessment$627,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,932+6.2%
2024$9,355+9.8%
2023$8,519-2.5%
2022$8,741-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,801DeedBook 66469, Page 3283

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,801DeedBook 6646, Page 3283Recorded7/1/2013

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5849, Page 2358

Property Sale

Sale
$425,700
DeedBook 5581, Page 368

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5126, Page 2308

Property Built

Built

Year Built: 1953