Skip to content

51 Forest Ave

Princeton, NJ 08540

Built 1945

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 25, 2024

Property Information

Block25
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage774
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$326,600
77%
Improvement Value:$97,500
23%
Total Assessment$424,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,091+5.4%
2024$6,727+27.7%
2023$5,268+1.9%
2022$5,172-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft774DeedBook 7542, Page 3559

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 1319, Page 889

Property Built

Built

Year Built: 1945