Skip to content

24 Oakland Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1957

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 27, 2019

Property Information

Block263.01
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,559
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$287,400
62%
Improvement Value:$178,300
38%
Total Assessment$465,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,006-1.6%
2024$8,136+33.0%
2023$6,116+1.2%
2022$6,047+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,559DeedBook 7134, Page 1834

Property Built

Built

Year Built: 1957