Skip to content

9 Arlington Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1925

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Nov 12, 2021

Property Information

Block263.01
Lot73
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,018
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,800
64%
Improvement Value:$137,500
36%
Total Assessment$378,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,566-1.4%
2024$6,662+39.8%
2023$4,766+1.5%
2022$4,695+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,018DeedBook 7402, Page 2500Recorded11/17/2021

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 5835, Page 1397

Property Built

Built

Year Built: 1925