Skip to content

10 Oakland Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1952

Last Sale Price
$224,900
Last Sale Date
Sep 14, 2017

Property Information

Block263.01
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,032
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,400
67%
Improvement Value:$138,100
33%
Total Assessment$418,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,377-1.2%
2024$7,467+38.7%
2023$5,385+1.7%
2022$5,297+3.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$224,900

To:

Sq Ft1,032DeedBook 6997, Page 3151

Property Sale

Sale
$142,500

From:

To:

Sq Ft1,032DeedBook 6782, Page 3897Recorded4/2/2015

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft1,032DeedBook 6748, Page 3129Recorded10/14/2014

Property Sale

SaleMulti
$103,000
DeedBook 2150, Page 850

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 1695, Page 677

Property Built

Built

Year Built: 1952