Skip to content

93 Arlington Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1970

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 11, 2008

Property Information

Block263.02
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,790
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$292,600
53%
Improvement Value:$254,900
47%
Total Assessment$547,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,055-2.1%
2024$9,254+23.1%
2023$7,518+0.4%
2022$7,485+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,790DeedBook 6100, Page 889

Property Sale

SaleMulti
$233,000
DeedBook 5278, Page 1617

Property Sale

SaleMulti
$159,900
DeedBook 2081, Page 541

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 1766, Page 788

Property Sale

SaleMulti
$29,900
DeedBook 1221, Page 722

Property Built

Built

Year Built: 1970