Skip to content

126 Arlington Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1967

Last Sale Date
Aug 31, 2067

Property Information

Block264
Lot62
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,246
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$291,800
61%
Improvement Value:$189,800
39%
Total Assessment$481,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,230-1.7%
2024$8,375+31.5%
2023$6,368+1.0%
2022$6,305+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967