Skip to content

159 Runyon Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1952

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 21, 2020

Property Information

Block265
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,284
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$264,800
61%
Improvement Value:$168,600
39%
Total Assessment$433,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,927+2.7%
2024$6,747+5.2%
2023$6,415+12.0%
2022$5,729+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,284DeedBook 7267, Page 2055

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

Sq Ft884DeedBook 6877, Page 982Recorded6/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1952