Skip to content

18 Briarwood Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1958

Last Sale Date
Feb 11, 2059

Property Information

Block269
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,966
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$268,300
60%
Improvement Value:$177,300
40%
Total Assessment$445,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,099+3.0%
2024$6,895+4.7%
2023$6,584+6.5%
2022$6,184+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 6766, Page 3094Recorded1/12/2015

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,582DeedBook 6694, Page 2649Recorded1/8/2014

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5380, Page 2870

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2080, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1958