Skip to content

11 Fraley Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1957

Last Sale Date
Jul 18, 2060

Property Information

Block270
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,319
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$269,100
61%
Improvement Value:$171,300
39%
Total Assessment$440,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,038+3.1%
2024$6,825+4.9%
2023$6,504+6.6%
2022$6,102+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To: Oseghale, Asazobor

Sq Ft1,319DeedBook 7391, Page 1081Recorded10/12/2021

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 5625, Page 1736

Property Sale

Sale
$209,500
DeedBook 5004, Page 2838

Property Built

Built

Year Built: 1957