Skip to content

44 Carmen St

Somerset, NJ 08873

Built 1995

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 14, 2005

Property Information

Block277
Lot4.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class17
Description1SF 1CG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,128
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$290,000
61%
Improvement Value:$185,500
39%
Total Assessment$475,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,143-1.7%
2024$8,282+31.8%
2023$6,284+1.0%
2022$6,218+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,128DeedBook 5805, Page 1671

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 1929, Page 675