Skip to content

103 Bergen Ave

Princeton, NJ 08540

Built 1970

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Mar 12, 1974

Property Information

Block27
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,712
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,300
57%
Improvement Value:$245,400
43%
Total Assessment$570,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,892+2.7%
2024$8,659+11.9%
2023$7,736+0.6%
2022$7,692-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$46,000

To:

Sq Ft1,712DeedBook 1295, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1970