Skip to content

17 Dekalb St

Somerset, NJ 08873

Built 1994

Last Sale Price
$144,900
Last Sale Date
Dec 16, 1994

Property Information

Block280
Lot12.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class16
Description2SF 1CBIG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,952
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$293,500
57%
Improvement Value:$218,600
43%
Total Assessment$512,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,607-1.9%
2024$8,777+25.1%
2023$7,017+0.7%
2022$6,971+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$144,900

To:

Sq Ft1,952DeedBook 1990, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1994