Skip to content

40 Belmar St

Somerset, NJ 08873

Built 2000

Last Sale Price
$575,425
Last Sale Date
Jan 5, 2022

Property Information

Block286
Lot1.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,542
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$323,500
50%
Improvement Value:$327,400
50%
Total Assessment$650,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,975-2.5%
2024$10,234+0.4%
2023$10,198-0.4%
2022$10,234-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$575,425

To:

Sq Ft2,542DeedBook 7415, Page 2327Recorded1/7/2022

Property Sale

Sale
$426,500
DeedBook 6236, Page 3068

Property Sale

Sale
$422,000
DeedBook 5561, Page 3159

Property Sale

Sale
$278,900
DeedBook 2323, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 2000