Skip to content

41 Viking Ave

Somerset, NJ 08873

Built 2007

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jan 20, 2023

Property Information

Block286
Lot56.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,058
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
52%
Improvement Value:$290,700
48%
Total Assessment$610,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,773+0.5%
2024$9,729+14.4%
2023$8,504+0.1%
2022$8,496-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft2,058DeedBook 7491, Page 2007Recorded2/1/2023

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,058DeedBook 6810, Page 450Recorded7/28/2015

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6083, Page 2452

Property Built

Built

Year Built: 2007