Skip to content

53 Viking Ave

Somerset, NJ 08873

Built 2007

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 23, 2007

Property Information

Block286
Lot71.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,058
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
52%
Improvement Value:$292,600
48%
Total Assessment$612,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,799+0.4%
2024$9,756+14.3%
2023$8,535+0.1%
2022$8,528-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft2,058DeedBook 6049, Page 2905

Property Built

Built

Year Built: 2007