Skip to content

7 Tall Oaks Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1977

Last Sale Date
Dec 15, 2017

Property Information

Block287.02
Lot32.09
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,598
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,900
58%
Improvement Value:$196,700
42%
Total Assessment$467,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,388-1.2%
2024$7,479+21.8%
2023$6,141+1.1%
2022$6,072-1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 6333, Page 1295

Property Sale

Sale
$322,000
DeedBook 6070, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1977