Skip to content

17 Holly St

Somerset, NJ 08873

Built 1955

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Feb 23, 2024

Property Information

Block288
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class16
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,458
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$289,100
68%
Improvement Value:$134,400
32%
Total Assessment$423,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,488-1.3%
2024$7,585+38.3%
2023$5,483+1.6%
2022$5,397+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$176,000

To: Tibnit, Llc

Sq Ft1,458DeedBook 7546, Page 2319Recorded2/28/2024

Property Built

Built

Year Built: 1955