Skip to content

993 Hamilton St

Somerset, NJ 08873

Built 1930

Last Sale Price
$10,500
Last Sale Date
Jun 29, 2055

Property Information

Block292
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6002

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,536
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$221,700
62%
Improvement Value:$137,300
38%
Total Assessment$359,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,750+2.7%
2024$5,599+21.0%
2023$4,627+4.2%
2022$4,439+6.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$10,500

Property Sale

Sale
$585,000

To:

DeedBook 7661, Page 285

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 7603, Page 3776

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 1858, Page 325

Property Sale

Sale
$10,500

To:

Property Built

Built

Year Built: 1930