Skip to content

439 Arthur Ave

Somerset, NJ 08873

Built 2005

Last Sale Price
$460,101
Last Sale Date
May 27, 2009

Property Information

Block293
Lot37
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage3,429
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$256,500
33%
Improvement Value:$523,300
67%
Total Assessment$779,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,198-1.3%
2024$11,341+2.9%
2023$11,025+0.2%
2022$11,005+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$460,101

To:

Sq Ft3,429DeedBook 6237, Page 315

Property Sale

Sale
$449,560
DeedBook 5700, Page 2849

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5204, Page 845