Skip to content

70 Arden St

Somerset, NJ 08873

Built 1966

Last Sale Date
Feb 7, 2066

Property Information

Block299
Lot27
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6004

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,724
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$293,500
88%
Improvement Value:$40,000
12%
Total Assessment$333,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,623-0.6%
2024$6,664+3.0%
2023$6,471+0.9%
2022$6,410+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966