Skip to content

118 Sunset Ave

Princeton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Date
Jul 15, 1998

Property Information

Block29
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,873
Acreage0.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$340,500
53%
Improvement Value:$300,100
47%
Total Assessment$640,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,591+3.4%
2024$9,274+9.4%
2023$8,479+0.2%
2022$8,458-1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955