Skip to content

191 Irvington Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1949

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jul 26, 2002

Property Information

Block305
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,008
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$282,200
70%
Improvement Value:$120,900
30%
Total Assessment$403,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,195-1.1%
2024$7,273+41.9%
2023$5,124+1.9%
2022$5,029+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$190,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

SaleMulti
$64,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1949