Skip to content

99 Hillcrest Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Price
$18,000
Last Sale Date
Mar 13, 2064

Property Information

Block314
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,116
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$290,000
66%
Improvement Value:$146,100
34%
Total Assessment$436,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,651-1.4%
2024$7,758+36.5%
2023$5,682+1.4%
2022$5,601+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 1061, Page 478

Property Sale

Sale
$18,000

To:

Sq Ft1,116DeedBook 1061, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1964