Skip to content

67 Irvington Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1966

Last Sale Date
Nov 15, 2065

Property Information

Block319
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,160
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$293,500
61%
Improvement Value:$189,800
39%
Total Assessment$483,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,259-1.7%
2024$8,406+30.8%
2023$6,426+1.0%
2022$6,365+2.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$164,000

From: NJ HSG & MTG FNC AGENCY

To: W & D INVESTORS LLC,

Sq Ft1,160DeedBook 6835, Page 268Recorded11/12/2015

Property Sale

Sale
$1,000

From: PROVENZANO F J SHERIFF SOMERSET CO

To: NJ HSG & MTG FNC AGENCY

Sq Ft1,160DeedBook 6781, Page 2400Recorded3/27/2015

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 6049, Page 2753

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5506, Page 2812

Property Built

Built

Year Built: 1966