Skip to content

37 Irvington Ave

Somerset, NJ 08873

Built 2009

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Oct 22, 2009

Property Information

Block320
Lot38.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,056
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,200
21%
Improvement Value:$105,400
79%
Total Assessment$132,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,924-6.1%
2024$2,049-13.0%
2023$2,354-2.5%
2022$2,415-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 6273, Page 973

Property Built

Built

Year Built: 2009