Skip to content

11 Winthrop Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1957

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Jun 22, 2000

Property Information

Block323
Lot27
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8204

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,338
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,200
54%
Improvement Value:$277,100
46%
Total Assessment$602,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,380+0.3%
2024$9,355+12.8%
2023$8,296+0.2%
2022$8,284+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000

To:

Sq Ft2,338DeedBook 2302, Page 189

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 2126, Page 376

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1310, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1957