Skip to content

12 Simpson Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1960

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block328
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8204

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,834
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,200
62%
Improvement Value:$200,900
38%
Total Assessment$526,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,429+1.0%
2024$8,342+17.0%
2023$7,133+0.6%
2022$7,090+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft1,834DeedBook 7457, Page 1426

Property Built

Built

Year Built: 1960