Skip to content

6 Butler Rd

Franklin Park, NJ 08823

Built 1995

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Oct 21, 2013

Property Information

Block33.01
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class18
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage3,024
Acreage2.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$353,200
36%
Improvement Value:$616,100
64%
Total Assessment$969,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,068-6.2%
2024$13,931+2.7%
2023$13,569-0.7%
2022$13,662-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

To:

Sq Ft3,024DeedBook 6679, Page 3486

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook 2051, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$800,310
DeedBook 1936, Page 18