Skip to content

106 Butler RdFranklin Park, NJ 08823

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2017

Property Information

Block33.01
Lot34
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage2,979
Acreage2.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$356,300
38%
Improvement Value:$577,600
62%
Total Assessment$933,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,648-6.2%
2024$13,483+3.3%
2023$13,054-0.6%
2022$13,136-1.2%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 2167, Page 857

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 1971, Page 59