Skip to content

4 Summer Cottage LaFranklin Park, NJ 08823

Built 1994

Last Sale Price
$708,000
Last Sale Date
Jul 28, 2005

Property Information

Block33.01
Lot91
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class18
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage4,453
Acreage2.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$355,000
35%
Improvement Value:$656,900
65%
Total Assessment$1,011,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,602-6.2%
2024$14,500+2.0%
2023$14,222-0.8%
2022$14,331-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$708,000

To:

Sq Ft4,453DeedBook 5778, Page 2889

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 2226, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$800,310
DeedBook 1936, Page 18