Skip to content

122 Butler Rd

Franklin Park, NJ 08823

Built 1996

Last Sale Price
$333,612
Last Sale Date
Dec 4, 1997

Property Information

Block33.01
Lot96
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class18
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage3,119
Acreage2.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$350,600
38%
Improvement Value:$564,000
62%
Total Assessment$914,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,378-6.2%
2024$13,195+3.7%
2023$12,723-0.6%
2022$12,797-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$333,612

To:

Sq Ft3,119DeedBook 2147, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1996