Skip to content

41 Lebed Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 1995

Property Information

Block339
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6004

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,980
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$379,600
60%
Improvement Value:$253,100
40%
Total Assessment$632,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,159+0.9%
2024$9,077+15.4%
2023$7,866+3.3%
2022$7,613-1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 1466, Page 454

Property Built

Built

Year Built: 1966