Skip to content

222 W Point Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1970

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 11, 2003

Property Information

Block339
Lot36.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6004

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,748
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$263,900
44%
Improvement Value:$339,000
56%
Total Assessment$602,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,035-0.0%
2024$9,038+7.9%
2023$8,379+1.5%
2022$8,254+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,748DeedBook 5467, Page 3174

Property Built

Built

Year Built: 1970