Skip to content

47 Pleasant Plains Rd

Franklin Park, NJ 08823

Built 1959

Last Sale Price
$19,250
Last Sale Date
Nov 28, 2066

Property Information

Block34.01
Lot21
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,148
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,400
74%
Improvement Value:$113,700
26%
Total Assessment$434,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,208+4.2%
2024$6,915+28.0%
2023$5,403+1.9%
2022$5,304-4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$19,250

Property Sale

Sale
$180,500

From:

To:

Sq Ft1,148DeedBook 7102, Page 214Recorded2/26/2019

Property Sale

Sale
$19,250

To:

Property Built

Built

Year Built: 1959