Skip to content

35 Pleasant Plains Rd

Franklin Park, NJ 08823

Built 1958

Last Sale Date
Apr 24, 2058

Property Information

Block34.01
Lot24
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,356
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$323,500
69%
Improvement Value:$146,400
31%
Total Assessment$469,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,638+3.6%
2024$7,373+24.4%
2023$5,928+1.5%
2022$5,842+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft1,356DeedBook 7570, Page 2184Recorded8/7/2024

Property Sale

Sale
$222,450
DeedBook 6622, Page 2512

Property Built

Built

Year Built: 1958