Skip to content

4 Daniel Dr

Franklin Park, NJ 08823

Built 1986

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jul 19, 2001

Property Information

Block34.02
Lot16.03
QualifierC0013
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2408

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,656
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
39%
Improvement Value:$252,700
61%
Total Assessment$412,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,311+2.6%
2024$6,150+3.2%
2023$5,959+1.5%
2022$5,873+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,656DeedBook 5018, Page 523

Property Sale

Sale
$107,291
DeedBook 1608, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1986