Skip to content

3 Daniel Dr

Franklin Park, NJ 08823

Built 1986

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jan 26, 2021

Property Information

Block34.02
Lot16.03
QualifierC0014
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2408

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,642
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
39%
Improvement Value:$246,800
61%
Total Assessment$406,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,229+2.7%
2024$6,064+3.5%
2023$5,860+1.5%
2022$5,772+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,642DeedBook 7316, Page 1628

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 5792, Page 2307

Property Sale

Sale
$120,060
DeedBook 2232, Page 636

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 1918, Page 807

Property Sale

Sale
$146,400
DeedBook 1653, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1986