Skip to content

14 Tracy Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1986

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 31, 2020

Property Information

Block34.02
Lot16.03
QualifierC0062
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2408

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,510
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
41%
Improvement Value:$231,200
59%
Total Assessment$391,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,018+3.2%
2024$5,833+4.3%
2023$5,595+1.7%
2022$5,501+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,510DeedBook 7192, Page 2256

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 5581, Page 2524

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5072, Page 3022

Property Sale

Sale
$99,370
DeedBook 1611, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1986