Skip to content

12 Tracy Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1986

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 19, 2022

Property Information

Block34.02
Lot16.03
QualifierC0071
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2408

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,524
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
42%
Improvement Value:$223,100
58%
Total Assessment$383,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,908+3.4%
2024$5,716+4.7%
2023$5,460+1.8%
2022$5,363+3.1%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$345,100
Sq Ft1,524DeedBook 7441, Page 3243Recorded5/3/2022

Property Sale

Sale
$244,252

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 6684, Page 3769Recorded11/19/2013

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 6245, Page 1978

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 5236, Page 222

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 1891, Page 554

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 1664, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1986