Skip to content

7 Lyon La

Franklin Park, NJ 08823

Built 1986

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Mar 31, 1992

Property Information

Block34.02
Lot16.03
QualifierC0192
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2407

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,774
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
38%
Improvement Value:$264,300
62%
Total Assessment$424,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,467+2.4%
2024$6,318+2.7%
2023$6,151+1.3%
2022$6,070+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000

To:

Sq Ft1,774DeedBook 1852, Page 605

Property Sale

Sale
$108,331
DeedBook 1623, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1986